لیزر فرکشنال چگونه عمل می کند؟

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

Mixto Laser Resurfacing

 

لیزر فرکشنال(Fractional laser) یک روش درمان غیر تهاجمی ا ست که با استفاده از تکنولوژی پیشرفته،اشعه لیزر را به هزاران اشعه میکروسکوپیک تقسیم می کند ، در نتیجه

فقط بخشی از پوست تحت تأ ثیر اشعه قرار می گیرد. برای تشبیه می توان گفت که پوست پس از تابش اشعه لیزر فرکشنال مانند تصو یر دیجیتالی است که پیکسل های آن یک در میان ظاهر شود.
در واقع لیزرفرکشنا ل حد واسط لیزرهای تخریبی (ablative) وغیرتخریبی(nonablative ) است. در حالیکه لیزرهای تخریبی فقط روی ا پیدرم ( سلولهای سطح پوست ) ا ثر می کند و لیزرهای غیر تخریبی فقط روی درم ( لایه میانی پوست) مؤثر است، لیزر فرکشنال همزمان روی ا پیدرم ودرم مؤثر است .
اولین لیزرفرکشنال با نام fraxel ساخته شد. پس ازآن شرکتهای مختلفی لیزرهای فرکشنا ل دیگری ساختند ولی اغلب لفظ fraxel به جای واژه صحیح fractional laser به کار می رود.

لیزرهای فرکشنا ل چگونه عمل می کنند؟
برای درک بهتر نحوه عملکرد لیزرهای فرکشنا ل لازم است اطلاعاتی در مورد ساختار پوست داشته باشیم . پوست از سه لایه ا پیدرم ( سلولهای سطحی پوست ) ،درم ( لایه میانی پوست ) و هیپودرم ( لایه چربی تحتانی پوست ) ساخته شده ا ست .
ا پیدرم ازلایه های متعددی ساخته شده که وظیفه محافظت از لایه های زیرین را بر عهده دارند ؛ در ضمن سلولهای رنگدانه ای پوست به نام ملانوسیت که مسئول ایجاد رنگ پوست هستند نیز در این لایه قرار دارند . درم یا لایه میانی از فیبرهای کلاژن والاستین تشکیل شده است که مسئول ایجاد قوام، سفتی والاستیسیته پوست هستند . لایه تحتانی یا هیپودرم از سلولهای چربی تشکیل شده ومسئولیت ایجاد یک عایق حرارتی ومحافظت در برابر ضربه را به عهده دارد.
لیزر فرکشنا ل لایه ا پیدرم ودرم پوست را هدف قرار می دهد ولی این عمل را با ایجاد هزاران ستون اشعه که بسیار ظریف ولی عمقی هستند انجام می دهد .
 به هر یک از ستونهای اشعه لیزر MTZ یاMicrothermal treatment zone گفته می شود . تابش هر یک از ستونهای اشعه لیزر موجب تخریب ا پیدرم ودرم به صورت ستونی می شود. نتیجه تخریب ا پیدرم بیرون ریخته شدن محتوای آن است که به همراه آن سلولهای رنگدانه ای هم خارج می شود . نتیجه تخریب درم ایجاد واکنشی است که باعث باز سازی و ساخت کلاژن جدید می شود.

بدلیل اینکه پوست در ناحیه اطراف این ستونها سالم و دست نخورده است به بهبود سریعتر وساخت کلاژن جدید کمک می کند. این مسأ له بدین معنی است که تخریب نسبی پوست ( در مقابل تخریب کامل پوست ) باعث ترمیم و بهبود سریعتر می شود.

 

 

تهران – پاسداران - چهاراره پاسداران – خیابان مغان – خیابان مژده – انتهای فرعی چهارم - نبش کوچه نسترن مجتمع پزشکان 91 - طبقه همکف - مرکز پوست و مو و تناسب اندام

 تلفن های تماس و رزرو وقت: 09368302967 , 22949723, 22985054 - 021

 

Address

 

?>