از بین بردن موهای زائد با لیزر چگونه انجام می شود؟

 15

موهای زائد به موهایی گفته می شود که در مواضعی از بدن ایجاد میشود که زیبایی شخص را تحت تاثیر قرار میدهد.

بویژه رنگ تیره این موها در نواحی نظیر صورت خانم ها،نمای بارزتری به آنها داده وبه شدت فرد را با مشکل روبه رو میسازد.رویش موهای زائد را عمدتا در نواحی چانه،لبفوقانی،نواحی دو طرف صوت،از محل ناف به طرف پایین و در فرورفتگی ناحیا کمر ،بخ رنگ تیره می توان مشاهده نمود.

ساختار مو

مو بخشی از پوست است که تقریبا در تمام نواحی بدن به دو صورت یافت می شود:

1-موهای نازک وبدون رنگ.

2-موهای ضخیم و پراز رنگ دانه.

موهای ضخیم بیشتر در نواحی سر و ابرو و موهای نازک در کل نواحی بدن وجود دارند،موهای نازک در اثر تحریک هورمون های جنسی مردانه که اندکی در بدن خانم ها توسط غدد فوق کلیه تولید می شوند،می توانند به موهای ضخیم تغییر شکل یابند.این حالت در نواحی صورت ،پشت،سینه،شکم،زیر بغل ونواحی تناسلی رخ میدهد.


هر تار مو از بخش های زیر تشکیل شده است:

- شفت: قسمتی که از پوست خارج شده و قابل رویت است.

- ریشه: قسمتی که زیر پوست قرار گرفته است.

- فولیکول: مسیری لوله مانند در ناحیه درم که ریشه مو در آنجا رشد میکند.

در انتهای فولیکول ناحیه ای برجسته است به نام بابولب که پیگمان رنگی ملامین در آن تولید میشود در موهای مشکی این قسمت سیاه بوده و در موهای سفید و روشن بی رنگ می باشد.

ترکیب اصلی مو یک پروتئین ساختمانی قوی به نام کراتین می باشد این پروتئین در ناخن و سطح خارجی پوست هم وجود دارد.


قطر هر شاخه مو از سه لایه تشکیل شده است.

1- داخلی ترین لایه مدولا نامیده میشود و فقط در موهای ضخیم وجود دارد این لایه،نور را به خوبی منعکس میکند.

2- لایه میانی کورتکس نامیده میشود ولایه ایست که استحکام و رنگ و حالت مو را مشخص میکند.

3- خارجی ترین لایه کوتیکول نامیده می شود.این لایه نازک و بدون رنگ می باشد و نقش آ» محافظت از لایه ضخیم و ملانین دار کورتکس می باشد.

هر واحد مو شامل ریشه های موی نزدیک به یکدیگر،غدد چربی کوچک،،رگهای خونی تغذیه کننده و رشته های عصبی می باشد که با نام فولیکول مو شناخته میشود. این واحدهای فولیکولی 1 تا 1/5 میلی متر از یکدیگر فاصله دارند.190901 11e92

مکانیسم اثر لیزر در رفع موهای زائد:
برداشت مو بوسیله لیزر ، بر پایه جذب انتخابی نور بوسیله مواد بیولوژیکی بدن نهاده شده است که در آن انرژی به شیوه ای به فولیکول مو منتقل می شود که آسیب های بافتی در فولیکول مو در حد اکثر میزان خود و در بافت های محیطی در حداقل باشد.رنگدانه ملانین در اپیدرم حتی در پوستها تیره بسیار کم و در مقابل به میزان بسیار زیا ددر مو تجمع یافته است.

بنابراین ملانین بهترین و مهمترین ماده بیولوپیکی هدف برای بکارگیری اصول جذب انتخابی لیزر به منظور رفع موهای زائد می باشد.ملانین،طول موج های نوری بین 600 تا 1100 نانومتر را به خوبی جذب می نماید.این محدوده طول موج را دامنه اپتیکی ملانین گویند.به بیان دیگر ، در این طول موج،ملانین بهترین ماده هدف برای جذب لیزر است.از آنجایی که لیزر فقط رنگدانه های تیره موجود در ریشه های مو را هدف قرار می دهد،بنابراین درمان موهای سفید،روشن و پرزهای بدن و صورت توسط لیزر نتایج قابل توجهی به دنبال نخواهد داشت.

همچنین در افرادی که دارای پوست روشن هستند نتیجه درمان موهای نا خواسته بهتر از درمان در افراد دارای پوست برنزه و تیره می باشد.معمولا تاثیرات اولیه لیزر بر موهای نا خواسته تا دو هفته بعد از انجام لیزر مشاهده می شود.بعد از این زمان موها سست شده ومیریزند.در هر بار تکرار لیزر ، موها نازک تر و تراکم موها کمتر می شود تا در نهایت در پایان جلسات درمانی،اکثر موهای نا خواسته از بین می روند.

1 35_2

انتظار آنست که نتیجه درمان موهای زائد توسط لیزر در صورتیکه همه پارامترهای لازم همچون انرژی،مدت زمان پالس و... در مقادیر مناسب خود باشد،پس از هرجلسه حدود 20 تا 25 درصد و بعد از جلسات درمانی حدود 80 درصد موهای زائد از بین برود.موهای باقیمانده ،اغلب نازک تر وروشن تر می شوند.

بر ای اساس،اگرچه تعداد جلسات درمان بالیزر در افراد مختلف با توجه به حجم موهای زائد و فیزیولوژی بدن هر شخص متفاوت می باشد ،اما برای دست یافتن به نتایج مناسب جهت کاهش موهای ناخواسته ،معمولا حداقل 3 تا 8 جلسه درمان با لیزر مورد نیاز می باشد. جهت جلوگیری از رویش مجدد موها در منطقه تحت درمان،تکرار لیزر هر 6 الی 12 ماه یک بار برای بیشتر افراد الزامی است.در فواصل جلسات درمانی ،باید از روشهایی که باعث کنده شدن ریشه موها میگردد از موچین،بند،موم و اپی درم پرهیز شده و در صورت لزوم موها تراشیده شود.

محل رویش موهای ناخواسته نیز در تاثیر لیزر و تعداد جلسات آن موثر می باشد.برای مثال در صورت ،موهای ناحیه چانه نسبت به سایر نقاط،مقاومت بیشتری به درمان نسبت به لیزر دارند که به تبع آن تعداد جلسات بیشتری برای لیزر نیاز خواهد بود..تقریبا تمام افراد می توانند از لیزرها برای کاهش موهای ناخواسته استفاده کنند.اگرچه همانگونه که پیش از این نیز اشاره گردید ، بهترین نتایج در افراد با موهای تیره و ضخیم و پوست روشن دیده میشود،تفاوتی در بین سنین مختلف و در بین مردان و زنان در استفاده از این سیستم وجود ندارد.

در پی انجام هر جلسه درمان ، ممکن است علائمی همچون قرمزی و التهاب خفیف یا متوسط ایجاد گردد که این علائم بخشی از روند نرمال درمان محسوب شده و به زودی پس از گذشت چند ساعت بر طرف خواهد شد و هیچ نشانه و علامتی غیر عادی بر روی پوست نباید باقی بماند. به منظور رفع سریعتر علائم ،کمپرس سرد ناحیا درمان شده توسط کیسه یخ پیشنهاد میگردد و در صورت مشاهده هرگونه عارضه غیر طبیعی و یا تاول بدون دستکاری سریعا با پزشک معالج مشورت کنید.

در صورت انجام پروسجورهای درمانی در ناحیه صورت، استفاده از کرم های ضد آفتاب قوی به منظور پیشگیری از عوارضی همچون تیره شدن محل درمان ضروری است.همچنین لازم به ذکر است که در افرادی که اختلالات زمینه ای همچون اختلالات هورمونی یا کیست تخمدان دارندعلاوه بر درمان موهای زائد با لیزر ، باید تحت درمان دارویی نیز قرار بگیرند.

لیزرهای الکساندریت با طول موج 755 نانومتر،لیزر RUBE، لیزر دیود با طول موج 800 نانومتر ، لیزر IPL ، ولیزر Nd:YAGباطول موج 1056 در زمره لیزرهایی هستند که قادر به درمان موهای نا خواسته بر اساس مکانیسم یاد شده فوق می باشند که در این میان لیزر IPLبیشترین و بهترین تاثیر و کمترین عارضه را دارد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 

تهران – پاسداران - چهاراره پاسداران – خیابان مغان – خیابان مژده – انتهای فرعی چهارم - نبش کوچه نسترن مجتمع پزشکان 91 - طبقه همکف - مرکز پوست و مو و تناسب اندام

 تلفن های تماس و رزرو وقت: 09368302967 , 22949723, 22985054 - 021

 

Address

 

?>