علل تیرگی پوست و روشهای رفع آن

 ertgdgjpg1

بدلیل تابش آفتاب تقریبا همه دچار لکه های پوستی ویا تیرگی کل پوست می شوند اما بعضی از افراد ممکن است بدلیل داشتن پوست حساس تر

 وتماس بیشتر با آفتاب ، دچار تیرگی های شدید درانواحی باز مثل صورت ، پشت دستها و.... شوند .تیرگی در اثر تشکیل مقدار زیادی از ملانین در پوست است که پوست را تیره نشان می دهد وخبر خوب درمورد تیرگی پوست این است که افرادی که به دنبال درمان تیرگی هستند ،پوستشان هم جوانتر می شود وترس از مصرف دارو نداشته باشند (البته زیر نظر پزشک متخصص )، زیرا معمولا داروهاى لایه بردار در این موارد استفاده میشود که خود لایه بردارها اثر جوانسازى روى پوست دارند.


علل تیرگی پوست :
ژنتیک : بعضی افراد مستعد به کک مک هستند وبعضی دیگر پوستشان مستعد به تیر شدن سریع در برابر آفتاب است .همچنین بعضی از افراد استعداد ژنتیکی برای ایجاد لک صورت (ملاسما ) دارند.که ممکن است برای اولین بار در حاملگی ایجاد شود .
آسیب ناشی از آفتاب : اشعه ماورا بنفش آفتاب پوست را به ساختن بیشتر ملانین تحریک می کند .بنابراین ممکن است لکه های کوچک تیره روی پوست ایجاد شود، داروهای ضد لک ولایه برداری میتواند پوست شما را نسبت به آفتاب حساس تر از قبل کند .
تغییرات هورمونی درزنان : در حاملگی بدلیل تغییرات هورمونی لک صورت (ملاسما ) ایجاد می شود .قرصهای ضد بارداری وهورمون درمانی نیز می تواند پوست را تیره تر کند.
تحریک پوست : افرادی که پوست تیره تر دارند ممکن است بعد از جوش زدن ویا پسوریازیس ودیگر التهاب پوستی مثل خراشیدگی ها ، سریعا درچار تیرگی درآن ناحیه شوند ممکن است ماهها ویا حتی سالها باقی بماند.
معمولا پوستهاى سبزه زودتر از پوستهاى سفید با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب تیره میشوند. و این تیرگى در نواحى باز مانند صورت و پشت دستها کاملا واضح است ، به صورتى که اگر پشت دستتان را در کنار سینه خود قرار دهید و در آینه نگاه کنید اختلاف رنگ واضح را مشاهده خواهید کرد .


روشهای درمانی تیرگی پوست
اگر تیره شدن پوست بدنبال حاملگی ویا مصرف قرصهای ضد بارداری وهورمونی باشد بعد از حاملگی ویا قطع قرص امکان بازگشت به حالت نرمال خودبخود وجود دارد . در موارد دیگر درمانهای زیبایی توسط متخصص پوست با تجربه از کرمها گرفته تا لیزر می تواند موثر باشد .


کرمهای روشن کننده
کرمهای روشن کننده حاوی هیدروکینیون می تواند به روشن شدن پوست کمک کند . ( اگرچه ممکن است حدود سه ماه طول بکشد تا اثر کند ) مصرف نادرست وطولانی این دارو می تواند تغییر رنگ غیریکنواخت در پوست ایجاد کند بعضی از پزشکان این دارو را با دیگر داروها مانند ترتینوئین ، اسید آزالالیک ویا اسید کوژیک ترکیب می کنند تا نتایج بهتری ایجاد کند .


میکرودرم ابرژن و پیلینگ پوست
میکرودرم ابرژن که یک پیلینگ فیزیکی است وپیلینگهای شیمیایی با TCAویا اسید گیلیکولیک به روشن تر شدن پوست وهمچنین سبب افزایش جذب و نفوذ داروهای روشن کننده می شود.این روش باید حتما در کنار مصرف دارهاى موضعى باشد تا نتیجه خوب بدهد.


میکرونیدلینگ
روشى است که در آن از کارتریج مخصوصى استفاده میشود که یک دستگاه کوچکى متصل میگردد و سپس این کارتریج که خود متشکل از سوزنهاى بسیار ظریف و کوتاهى است که با حرکت سریع رفت وبرگشتى به سطح پوست برخورد میکند و با عمق از قبل تعیین شده وارد پوست میشود. پوست از قبل با کرم بیحسى ، کرخ شده و دردى احساس نمیشود . ورود و خروج مکرر سوزناهى بسیار ظریف به پوست تحریک خوبى براى کلاژن سازى و سفت کردن پوست است ، علاوه بر اینکه میتوان همزمان با این روش داروهاى مختلف روشن کننده پوست را نیز وارد پوست کرد و با سوزن به لایه هاى مختلف پوست رساند . به این ترتیب داروهایی مانند ویتامین سی ، ترانسمیک اسید و انواع ضد لکها وارد پوست شده و رنگ تیره پوست طى چند روز آینده روشنتر خواهد شد.این روش اگر توسط فرد با تجربه انجام شود کاملا بی خطر است .


لیزر :
استفاده از لیزر درمان تیرگی پوست باید بسیار با احتیاط انجام شود و لیزری که بدون عارضه می تواند پوست را روشن کند لیزرکیوسویچ N-dyag ، لیزر فرکشنال CO2، و IPL است . ولی باید حتما توسط متخصص پوست با تجربه انجام شود که حداقل عوارض را داشته باشد. روشهاى گفته شده در طى یک هفته پوست را روشن میکند و نزدیک به رنگ طبیعى و اصلى خود مى کند . باید در نظر داشت که رنگ پوست را نمیتوان از آنچه که رنگ سرشتى و ذاتى است روشنتر کرد . معمولا رنگ اصلى پوست را باید در نواحى پوشیده جستجو کرد ، مثلا در خانمهاى ایرانى رنگ پوست سینه جایی است که آفتاب نخورده و رنگ ذاتى میباشد. پس رنگ پوست صورت را هم حداکثر تا همین انداره میتوان روشن کرد و نه بیشتر .


Microporation
روشی است که در آن داروهای ضد لک از طریق کانالهای الکتریکی که با دستگاه میکروپوریشن ایجاد می شود وارد عمق پوست می شوند واثر خود را اعمال می کنند .در این روش نیازى به بیحس کردن پوست نیست . هیچ سوزنى وارد پوست نمیشود . بیمار معمولا دردى احساس نمیکند و فقط احساس مورمور شدن پوست را دارد . تغییر رنگ پوست طى همان روز شروع میشود و در روزهاى آتى بهتر میشود.لازم به ذکراست که در تمامى روشهاى گفته شده در بالا ، اگر پرهیز از آفتاب و پوشش مناسب رعایت نشود و از کرمهاى ضد آفتاب با spfبالاتر از 30 استفاده نشود ، تیرگى به سرعت بر میگردد. در تیرگیهاى خفیف معمولا با یک جلسه میتوان به نتیجه دلخواه رسید ولى درتیرگیهاى شدید ممکن است نیاز به تکرار جلسات درمانى باشد . همچنین امکان ترکیب روشهاى مختلف با هم و در یک جلسه وجود دارد ، و این مورد در کسانى که تیرگی هاى شدید دارند بیشتر انجام میشود تا فرد زودتر به نتیجه برسد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 

تهران – پاسداران - چهاراره پاسداران – خیابان مغان – خیابان مژده – انتهای فرعی چهارم - نبش کوچه نسترن مجتمع پزشکان 91 - طبقه همکف - مرکز پوست و مو و تناسب اندام

 تلفن های تماس و رزرو وقت: 09368302967 , 22949723, 22985054 - 021

 

Address

 

?>